spawarka
Budownictwo avio  

Jak wybrać spawarkę do domu

Obok podstawowych narzędzi, jakie znajdują się w każdym domu (młotki, śrubokręty, klucze francuskie, elektronarzędzia), nie może zabraknąć spawarki. Przyda się podczas prac w garażu czy naprawiana przerwanej bramy. Tylko jak wybrać urządzenie przeznaczone do przydomowego warsztatu?

Jakie są rodzaje spawarek?

Na rynku są dostępne 3 rodzaje spawarek: MIG MAG, MMA i TIG.

Spawarka MIG MAG

Spawarka MIG MAG (nazywana też jako migomat) podczas spawania wykorzystuje osłonę gazu (obojętnego lub aktywnego). Sprawdzi się przy spawaniu grubszego aluminium i różnego rodzaju metali. Jakość spoiny, jaką można uzyskać w warunkach domowych, jest wystarczająca. Spawarki MIG MAG mogą być wyposażone w regulację prędkości podawania drutu, test gazu, przełącznik spawania punktowego, test drutu.

Spawarka MMA

Spawarkę MMA wykorzystuje się do spawania elektrodą otuloną. Decydując się na tego rodzaju urządzenie, musisz liczyć się z koniecznością częstej wymiany elektrody i usuwania żużlu. Spawarka MMA świetnie sprawdzi się w miejscach, do których dostęp jest ograniczony. Dobrej klasy sprzęt inwertorowy ma takie funkcje jak:

  • ARC FORCE – stabilizacja łuku,
  • HOT Start – tak zwany „gorący start”, dzięki któremu na początku pracy prąd jest wyższy, a po chwili wraca do ustawionej wcześniej wartości; gorący start zapobiega przyklejaniu się elektrody i pozwala uzyskać dobrą jakość spoiny,
  • F.A.N. – wpływa na możliwość regulacji pracy wentylatorów.

Spawarka TIG

Spawarkę TIG wykorzystasz do spawania elektrodą nietopliwą. Ta metoda spawania pozwala uzyskać spoinę o wysokiej jakości. Stosuje się ją do spawania aluminium i stali wysokostopowych. Spawarką TIG można spawać także metodą MMA. Sprzęt ma przeważnie takie funkcje dodatkowe jak:

  • Puls – polega na zmianie częstotliwości impulsu, dostosowuje także skupienie łuku do spawanego materiału,
  • TIG HF – zapłon łuku przy wysokiej częstotliwości, umożliwia uzyskanie czystego początku spoiny,
  • AC/DC – możliwość spawania prądem przemienny, sprawdza się podczas spawania cienkiego aluminium.

Jak dobrać parametry spawarki do użytku domowego?

Do użytku domowego w zupełności wystarczy urządzenie o natężeniu prądu 160 A (niezależnie od rodzaju spawarki). Urządzeniem o takiej mocy możesz spawać nawet grube materiały do 8 mm. Zanim wybierzesz spawarkę, sprawdź, czy instalacja w domu jest dostosowana do pobieranej przez urządzenie mocy. Spawarka inwertorowa o mocy 160 A wymaga zabezpieczenia na poziomie 16 A.

Kolejną kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę, kupując spawarkę do domu, jest podajnik drutu. Do użytku w przydomowym warsztacie wystarczy podajnik plastikowy (zamontowana na nim szpula może pomieścić do 5 kilogramów drutu).

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest cykl pracy (czyli informacja o tym, ile minut w 10-minutowym cyklu pracy spawarka może spawać bez przerwy). Im wyższy cykl pracy, tym lepiej. Musisz mieć jednak świadomość, że spada on wraz ze wzrostem natężenia prądu.

Dobrej jakości spawarka przeznaczona do pracy w domu, rozwiąże także problemy z wahaniami napięcia (funkcja podtrzymywania jednakowego punktu spawania). Lepszej klasy urządzenia umożliwiają nastawienie określonego trybu pracy: na przykład spawania z małą ilością odprysków lub przy większej dynamice łuku.

Oczywiście duże znaczenie ma także ergonomia spawarki, między innymi fakt, czy można ją swobodnie transportować. Nie powinna również zabierać zbyt wiele miejsca w przydomowym warsztacie.