budowa placu zabaw
Architektura avio  

Budowa placu zabaw dla dzieci

Place zabaw na osiedlach, w parkach lub na podwórkach domów jednorodzinnych powinny być dopasowane do potrzeb rozwojowych dzieci znajdujących się w różnym wieku. Doskonale zdają sobie z tego sprawę konstruktorzy placów zabaw/ Poniżej podpowiadamy, jakie sprzęty na plac zabaw warto wybrać, aby najmłodsi chętnie z nich korzystali. Zapraszamy do krótkiego przeglądu.

1. Huśtawki

Huśtawki, podobnie jak piaskownice, huśtawki są zawsze na placach zabaw. Najmłodsze dzieci lubią się w nich bujać, bo tęsknią jeszcze za kołysaniem w wodach płodowych w brzuchu matki, starsze natomiast ćwiczą z radością koordynację ciała bujając się w jedną i w drugą stronę. Im starsze dziecko, tym bardziej rozbudowanego sprzętu potrzebuje: dla dziecka w wieku powyżej ósmego roku życia, spokojną huśtawkę z siedziskiem możemy zastąpić już huśtawką na linie: z zawieszonym na jej końcu kawałkiem plastiku w ramach siedziska lub oponą.

2. Piaskownica

W piaskownicy dzieci bawią się od początków swojej przygody z placem zabaw, aż do prawie trzeciej klasy szkoły podstawowej. Warto kupować takie piaskownice na place zabaw dla dzieci, które wyposażone są w pokrywy oraz takie, których krawędzie wyposażone są w siedziska. W wielu sklepach znajdziemy piaskownice, w których siedziska są ruchome i na czas nocy, kiedy na place zabaw dla dzieci wkraczają psy i koty, pełnią funkcję pokrywy.

3. Karuzele

Karuzele mogą być wyposażone w siedziska lub w platformy do stania. Niezależnie od rodzaju, wszystkie karuzele służą do kręcenia się w grupie rówieśników. Dziecko kręcąc się na karuzeli może ćwiczyć zmysł równowagi oraz ogólną koordynację ciała.

4. Linaria i ścianki wspinaczkowe

Linaria, czyli konstrukcje metalowe lub drewniane, wyposażone w linki, po których może wspinać się dziecko, to sprzęt, którym dzieci bardzo chętnie się interesują. Linaria koniecznie powinny być umieszczone na miękkim podłożu. W sklepach znajdziemy specjalne maty na plac zabaw: mogą być gumowe lub drewniane.

Metalowe konstrukcje do podciągania się na rękach przeznaczone są z kolei dla starszych dzieci – one również muszą znaleźć się na podłożu amortyzującym upadki. Ścianki wspinaczkowe mogą być wykonana z drewna: wówczas elementy podporowe często wykonane są z kolorowych plastikowych elementów, solidnie przymocowanych do ściany.